Konkurs na najlepszy projekt mechatroniczny - 2013
Prezentacja zgłoszonych prac, rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród drugiej edycji Konkursu NA NAJLEPSZY PROJEKT MECHATRONICZNY odbyło się dnia 28 maja 2013 roku w Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii w sali wykładowej 108.
W konkursie uczestniczyło czterech studentów:
· Janusz Kukulski,
· Grzegorz Kurasz,
· Jakub Dziuruń,
· Sebastian Orłowski.
Komisja w składzie:
· dr hab. inż. Lucyna Leniowska prof. UR,
· dr Rafał Reizer,
· dr inż. Bogusław Twaróg,
· dr Zbigniew Gomółka,
· mgr inż. Tomasz Sekuła.
Po przeanalizowanie zgłoszonych prac i wysłuchaniu prezentacji projektów, komisja wyłoniła następujących laureatów konkursu:
I miejsce – Jakub Dziuruń – „ Platforma samobieżna ze zwiększonym udźwigiem”
I miejsce – Sebastian Orłowski – „ Mobilna platforma do testowania układów mikroprocesorowych”
II miejsce – Grzegorz Kurasz – „Sterowalny robot gąsienicowy”
III miejsce – Janusz Kukulski – „Bezprzewodowy moduł sterownika 16 urządzeń obsługiwany za pomocą 8 kanałowej transmisji danych”
Nagrodzone prace konkursowe:
„ Platforma samobieżna ze zwiększonym udźwigiem”
Projekt pojazdu do transportowania niebezpiecznych przedmiotów i materiałów. Zaletą platformy jest jej mobilność, zwrotność, szybkość, duży udźwig, konstrukcja odporna na zniszczenia. Konstruktor planuje w przyszłości rozbudować urządzanie o manipulator, który w dużym stopniu rozwinie możliwości i zastosowanie konstrukcji.
„ Mobilna platforma do testowania układów mikroprocesorowych”
Urządzenie laboratoryjne, dzięki któremu możliwa jest łatwa implementacja algorytmów napisanych na konkretny układ wielokrotnie programowalny. Platforma (robot mobilny) została wykonana, głównie w celach edukacyjnych, umożliwia w sposób praktyczny zweryfikować funkcjonowanie programów napisanych przez studentów.
„Sterowalny robot gąsienicowy”
Projekt robota gąsienicowego sterowany drogą radiową. Robot został wykonany całkowicie z surowców wtórnych co pozwoliło konstruktorowi zminimalizować koszty zbudowania urządzenia. Pilot został wykonany w technologii bezdotykowej QTouch. Student w przyszłości chce rozwinąć konstrukcję o ramię do przenoszenia małych przedmiotów.
„Bezprzewodowy moduł sterownika 16 urządzeń obsługiwany za pomocą 8 kanałowej transmisji danych”
Platforma sterowania bezprzewodowego składająca się z nadajnika i odbiornika pracujących w paśmie 433Mhz. Pilot i odbiornik ma możliwość kodowania, co umożliwia przypisanie do jednego urządzania odbiornika klika nadajników. Zasięg zestawu mieści się w zakresie ok. 200m.