Konkurs na najlepszy projekt mechatroniczny - 2013

Prezentacja zgłoszonych prac, rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie dyplomów i nagród drugiej  edycji Konkursu NA NAJLEPSZY PROJEKT MECHATRONICZNY odbyło się dnia 28 maja 2013 roku w Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii w sali wykładowej 108.

W konkursie uczestniczyło czterech studentów:

·         Janusz Kukulski,

·         Grzegorz Kurasz,

·         Jakub Dziuruń,

·         Sebastian Orłowski.

Komisja w składzie:

·         dr hab. inż. Lucyna Leniowska prof. UR,

·         dr Rafał Reizer,

·         dr inż. Bogusław Twaróg,

·         dr Zbigniew Gomółka,

·         mgr inż. Tomasz Sekuła.

 

Po przeanalizowanie zgłoszonych prac i wysłuchaniu prezentacji projektów, komisja wyłoniła następujących laureatów konkursu:

I miejsce – Jakub Dziuruń – „ Platforma samobieżna ze zwiększonym udźwigiem”

I miejsce – Sebastian Orłowski – „ Mobilna platforma do testowania układów mikroprocesorowych”

II miejsce – Grzegorz Kurasz – „Sterowalny robot gąsienicowy”

III miejsce – Janusz Kukulski – „Bezprzewodowy moduł sterownika 16 urządzeń obsługiwany za pomocą 8 kanałowej transmisji danych”

  

Nagrodzone prace konkursowe:

 

 

„ Platforma samobieżna ze zwiększonym udźwigiem”

 

Projekt pojazdu do transportowania niebezpiecznych przedmiotów i materiałów. Zaletą platformy jest jej mobilność, zwrotność, szybkość, duży udźwig, konstrukcja odporna na zniszczenia. Konstruktor planuje w przyszłości rozbudować urządzanie o manipulator, który w dużym stopniu rozwinie możliwości i zastosowanie konstrukcji.

„ Mobilna platforma do testowania układów mikroprocesorowych”

 

Urządzenie laboratoryjne, dzięki któremu możliwa jest łatwa implementacja algorytmów napisanych na konkretny układ wielokrotnie programowalny. Platforma (robot mobilny) została wykonana, głównie w celach edukacyjnych, umożliwia w sposób praktyczny zweryfikować funkcjonowanie programów napisanych przez studentów.

 

 

 

 

„Sterowalny robot gąsienicowy”

 

Projekt robota gąsienicowego sterowany drogą radiową. Robot został wykonany całkowicie z surowców wtórnych co pozwoliło konstruktorowi zminimalizować koszty zbudowania urządzenia. Pilot został wykonany w technologii  bezdotykowej QTouch. Student w przyszłości chce rozwinąć konstrukcję o ramię do przenoszenia małych przedmiotów.

 

 

 

„Bezprzewodowy moduł sterownika 16 urządzeń obsługiwany za pomocą 8 kanałowej transmisji danych”

 

Platforma sterowania bezprzewodowego składająca się z nadajnika i odbiornika pracujących w paśmie 433Mhz. Pilot i odbiornik ma możliwość kodowania, co umożliwia przypisanie do jednego urządzania odbiornika klika nadajników. Zasięg zestawu mieści się w zakresie ok. 200m.