Szkolenia na kierunku mechatronika
Działanie to ma na celu wzbogacenie oferty edukacyjnej dla kierunku mechatronika o dodatkowe zajęcia, dające szansę studentom na rozwój własnych zainteresowań, a także pozwalające na lepsze przygotowanie absolwentów do wejścia na rynek pracy. W ramach tego działania zaplanowano m. in.:
- Szkolenia specjalistyczne z oprogramowania specjalistycznego wykorzystywanego w nowoczesnym przemyśle np.: AutoCAD, Inventor, Altium, LabView, Cisco, Matlab, Ansys, 3D Max, itp
Szkolenia z zakresu ekonomii.
Plan szkoleń z tego zakresu obejmuje przekazanie wiedzy teoretycznej i praktycznej, która będzie przydatna w szczególności studentom, którzy podejmą wyzwanie prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Tematyka szkoleń obejmować będzie podstawy małej księgowości, zarządzania personelem itp.
- Kursy języka angielskiego o profilu technicznym.
Kurs ma za zadanie uzupełnić umiejętności językowe studentów zdobyte w ramach regularnego przedmiotu. Zintensyfikowany charakter kursu (4godz./tydzień) pozwoli przygotować studentów do podjęcia pracy w międzynarodowych korporacjach, w których konieczne jest na co dzień posługiwanie się językiem obcym. Dodatkową szansą, jaką stwarza projekt jest uzyskanie, bez dodatkowych opłat, wielu cennych na rynku pracy certyfikatów.
Warunki rekrutacji:
- Rekrutacja na szkolenia specjalistyczne obejmować będzie wszystkich studentów znajdujących się, w okresie trwania szkolenia, na liście studentów kierunku mechatronika
- Zgłoszenia do udziału w szkoleniach specjalistycznych należy składać osobiście, w terminach podanych w ogłoszeniu, w Punkcie Rekrutacyjnym od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00 lub drogą elektroniczną poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie kierunku (w obu przypadkach rejestrowany będzie termin złożenia zgłoszenia).
- Kandydat wypełniający formularz zgłoszeniowy dokonuje wyboru zakresu szkolenia specjalistycznego, w którym chce uczestniczyć. Formularz zawiera oświadczenie studenta o liczbie odbytych szkoleń w ramach przedmiotu fakultatywnego, którego dotyczy rekrutacja oraz o wysokości średniej z ocen z poprzedniego semestru.
- O przyjęciu na szkolenie specjalistyczne decydować będą wyniki postępowania rekrutacyjnego dokonanego przez Komisję Rekrutacyjną.
- Do zadań Komisji Rekrutacyjnej należy w szczególności
a) sprawdzenie kompletności złożonych przez kandydatów dokumentów,
b) ocena złożonych dokumentów pod kątem wymogów formalnych warunkujących przyjęcie kandydatów na szkolenie specjalistyczne o wybranej tematyce,
c) zabezpieczenie tajności złożonych dokumentów,
d) ustalenie listy rankingowej kandydatów dla poszczególnych szkoleń specjalistycznych
e) ustalenie list osób przyjętych,
f) sporządzenie w terminie 14 dni od zakończenia postępowania rekrutacyjnego protokołu z jego przebiegu oraz przekazanie go do Menadżera Projektu. - Lista rankingowa uporządkowana jest według rosnącej liczby odbytych przez kandydatów szkoleń.
- W przypadku tej samej liczby odbytych szkoleń pierwszeństwo udziału w szkoleniach specjalistycznych będzie przysługiwać osobom, z największą liczbą punktów. Na liczbę punktów składa się:
- współczynnik 0,9 pomnożony przez średnią ocen z poprzedniego roku/semestru akademickiego dla studenta
- współczynnik 1 pomnożony przez średnią ocen z poprzedniego roku/semestru akademickiego dla studentki.
Średnia ocen liczona jest zgodnie z regulaminem obowiązującym na Uniwersytecie Rzeszowskim opisującym sposób obliczania średniej ocen na potrzeby stypendium naukowego. - Jako ostateczne kryterium rozstrzygające o zakwalifikowaniu kandydata na dane szkolenie w przypadku tej samej liczby punktów przyjęto kolejność zgłoszeń.
- W przypadku, gdy liczba chętnych do uczestnictwa w danym szkoleniu przekroczy liczbę przewidzianych miejsc zostanie utworzona lista rezerwowa.
- Kandydaci umieszczeni na liście rezerwowej danego szkolenia mogą zostać dopuszczeni do uczestnictwa w przypadku rezygnacji lub skreślenia z listy wcześniej zakwalifikowanego Kandyda/tki przy założeniu, że liczba już zrealizowanych godzin, nie przekroczy 20% całkowitego wymiaru czasowego ustalonego dla danego szkolenia. Podstawą kwalifikowania osób z list rezerwowych będzie kolejność na liście rezerwowej oraz dalsze spełnianie kryteriów formalnych udziału w szkoleniach.
- W przypadku nie wyłonienia odpowiedniej liczby kandydatów na szkolenie w pierwszej rekrutacji dopuszcza się uruchomienie rekrutacji uzupełniającej.
- Kandydat może wziąć udział w danym semestrze w więcej niż jednym szkoleniu.
W I etapie rekrutacji na szkolenia mogą uczestniczyć wyłącznie studenci objęci wsparciem w ramach projektu "UR-nowoczesność i przyszłość regionu", którzy przystąpili do projektu w okresie X.2010r. - VI.2012r.
W przypadku wolnych miejsc szkoleniowych w II etapie rekrutacji wyłonieni zostaną studenci kierunku mechatronika, którzy rozpoczęli naukę w roku akademickim 2012/2013r.